ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

معرفی رهبر ارکستر و آهنگساز ارکستر فوژان حمیدرضا دیبازر

حمیدرضا دیبازر متولد سال ۱۳۵۰ در تهران فارغ التحصیل اولین دوره کارشناسی ارشد آهنگسازی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر می باشد. وی فعالیت آهنگسازی خود را با ساخت دوئِتی برای هورن آغاز نمود.

پس از فارغ­التحصیلی از هنرستان با ساز تخصصی فرِنچ هورن (زیر نظر شریف لطفی) وارد دانشکدهٔ موسیقیِ دانشگاه هنر گردید و رشته تخصصی آهنگسازی را (زیر نظر احمد پژمان) با ساخت قطعۀ عروج (برای اُرکِستر سَمفونیک) به پایان برد.

پس از تجربیات متنوع آهنگسازی از جمله ساخت موسیقی برای سریال­های تلویزیونی، فیلم کوتاه و بلند و همچنین ساخت آثار سَمفونیک ، مجلسی، الکترونیک و کُرال، زمینۀ مناسبی را برای طراحی گروه فوژان با اندیشۀ تلفیق اصوات آکُستیک و الکترونیک، ایجاد نمود. بدین ترتیب ضمن ساخت (آهنگساز) و تولید (تهیه­کننده) جزیرۀ پرواز (با مضمون صلح جهانی)، کنسرت­هایی را با اُرکِستر فوژان (در کنسرت آخر هفتاد نفر) برگزار و رهبری کرد. وی پس از اتمام دورۀ کارشناسی ارشد با پایان­نامۀ برتر، فعالیت خود را به عنوان یکی از اولین آهنگسازان تلفیقی با پشتوانۀ آکادمیک، ادامه داده و تا کنون جوایزی را از جمله جایزه اول آهنگسازی در دومین فستیوال فرهنگی مهر و جایزۀ مسابقۀ آهنگسازی ورزش و آواز کمیتۀ بین المللی المپیک IOC در بازی­های المپیک ۲۰۰۸ پکن، کسب نموده است.


از مجموعه آثار او که تا کنون اجرا شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● کوینتِت برای سازهای بادی چوبی به یاد مرتضی حنانه، ۱۳۶۸ (تالار رودکی به رهبری دیبازر)
● میناتورهایی برای  پیانو، ۱۳۷۳ (تالار رودکی به نوازندگی کاوه صالحی)
● کوارتِت زهی، ۱۳۸۰ (فرهنگسرای ارسباران به نوازندگی کوارتِت تهران)
● مولود برای پیانو، دَف و گروه کُر بر اساس اشعاری از مولانا، ۱۳۷۵ (فرهنگسرای ارسباران به رهبری علی باستانی­نژاد)
● جزیرۀ پرواز، ۱۳۷۷ (تالار فارابی، فرهنگسرای ارسباران، فرهنگسرای بهمن، سالن همایش های بین­المللی صدا و سیما و فرهنگسرای نیاوران به رهبری دیبازر)
● موومان سَمفونیک ۱۳۷۹ (تالار وحدت، توسط اُرکِستر فیلارمونیک تهران به رهبری شریف لطفی)

وی در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه هنر بوده و ضمن تدریس در دانشکدۀ موسیقی، مشغول ضبط تجربیات یک دهۀ اخیر خود، به منظور تولید مجموعۀ دیگری از فوژان می باشد.

منبع : وب سایت رسمی حمیدرضا دیبازر