ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

درباره ما

مطالعه بیشتر

تماس با ما

مطالعه بیشتر

اخبار هنرمندان

مطالعه بیشتر

.:: خانه موسیقی نواحی ایران ::.

خلق بداهه‌ با گوش تو و انگشتانِ من

«بهنام ابوالقاسم» - آهنگساز و نوازنده‌ی پیانو- کنسرتِ بداهه‌نوازی پیانو را در قالب پرفورمنسی با مشارکت مخاطبان اجرا خواهد کرد. این اولین کنسرت از مجموعه‌ای است که این نوازنده در نظر دارد با عنوانِ‌ »این صداها در گوش تو و انگشتان من هم‌زمان متولد می‌شوند» برگزار کند و  باید آن را تلفیقی از ایده‌های آهنگسازی و پرفورمنس دانست.

 

او خودش درباره‌ی این اجرا می‌گوید: «در سال‌های اخیر بداهه‌نوازی همواره به عنوانِ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های من در نوازندگی بوده است. چند کنسرت بداهه در همراهی با یکی از دوستانم اجرا کردیم و در کنسرت‌های آقای فربانی، نیز ساز و آواز بداهه همواره مورد استقبالِ مخاطبان قرار می‌گرفت و همین من را برای عملی کردنِ این طرح بیشتر ترغیب کرد. اما درنظر داشتم تا کنسرتی که برگزار می‌کنم کاملا به شکل بداهه باشد؛ نه مانند بسیاری دیگر از اجراها که نوازنده تمام قطعات را از پیش تمرین کرده و با این نام روی صحنه حاضر می‌شوند.»

او می‌گوید هنوز نمی‌داند که سبک و سیاقِ نواختنش در این کنسرت چه خواهد بود و همه چیز به لحظه‌ای مربوط است که روی سن قرار می‌گیرد: «مهم است روز کنسرت چه احوالی داشته باشم و چه موجی از مخاطب دریافت کنم. همه چیز در همان لحظه اتفاق خواهد افتاد، هر چند از المان‌های موسیقی ایرانی به طور خاص استفاده می‌کنم؛ اما نه به شکلی که به رسم «پیانوی ایرانی» معروف است. در واقع سعی خواهم کرد فضای موسیقی‌ای که می‌نوازم متفاوت و دارای حس و حال ایرانی باشد.»

او در نظر داشته که در این کنسرت از یک خواننده و نوازنده‌ی مهمان نیز بهره بگیرد؛ اما آن را موکول به اجراهای بعدی کرده است. این در حالی است که او همچنین پروژه‌ای را با همراهی «علیرضا قربانی» در دست دارد که احتمالا در همین تابستان اجرا خواهد شد. آنسامبلِ کوچکی قربانی را در این اجرا همراهی خواهد کرد و در آن قطعاتی از ساخته‌های ابوالقاسم و چند قطعه از آهنگسازان دیگر اجرا شود. ابوالقاسم می‌گوید این کنسرت نیز اجرایی متفاوت از این خواننده خواهد بود.

البته این کنسرت، اجرایی متداول در بداهه‌نوازی نیست و ابوالقاسم از همراهی مخاطبانش در اجرای این قطعه بهره خواهد گرفت. خودش در این باره توضیح می‌دهد: «در طول اجرا از چهار نفر از مخاطبان می‌خواهم تا چند نت را به صورت اتفاقی بنوازند و من قطعه را بر اساسِ آن خواهم نواخت.

منبع: موسیقی ما

  در گذشتگان  
  • سید قدمیار حسینی ، پیر تنبور ایران
  • قلیچ انوری ، دو تار نواز و خواننده ترکمن
  • سلطان رضا بخشی ، دوتار نواز خراسان شمالی
  • یوسف سلیمی ، خواننده ناحیه کرمان
  • بزرگانی از هنر این سرزمین که از بین ما رفته اند و یادشان همواره در کنار ما است..
  پدیده ها  
  • مبین میرزایی ، پدیده ی موسیقی کرمانشاه
  • در این بخش با نوظهور های موسیقی نواحی ایران زمین آشنا خواهیم شد.