ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

مشارکت خانه موسیقی در برگزاری جشنواره موسیقی فجر

 

دبیر سی و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر درباره زمان انتشار فراخوان این دوره از جشنواره توضیحاتی ارائه داد و عنوان کرد خانه موسیقی در برگزاری کیفی این دوره از جشنواره مشارکت خواهد داشت. حسن ریاحی در گفت‌و‌گو با مهر در پاسخ به سؤالی مبنی بر زمان انتشار فراخوان سی و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر گفت: هفته آینده جلسه‌ای را با شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره خواهیم داشت که بتوانیم بعد از برپایی جلسه پیرامون زمان و نحوه انتشار فراخوان تصمیماتی اتخاذ کنیم. وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت گرفته تمام تلاش ما این است که این دوره از جشنواره در بهترین و با کیفیت ترین شکل ممکن برگزار شود بنابراین ترجیح می‌دهم تا زمانی که برنامه‌های ما برای این دوره به صورت تدوین شده و تأیید شده به مرحله نهایی نرسد پیرامون آن اطلاع‌رسانی نکنیم.

 نشست ماهانه اعضای خانه موسیقی چهارشنبه ۲۸ خرداد در تالار اجتماعات خانه موسیقی برگزار شد. موسیقیدانان و اعضای خانه موسیقی در این نشست که بشدت تحت تأثیر انتقادات اخیر گروهی به عملکرد خانه موسیقی بود، تلاش کردند تا از عملکرد خود دفاع کرده و همگان را به همدلی فرا بخوانند. «محمد سریر» در این مراسم گفت: اخیراً نقدهایی به خانه موسیقی مطرح شده که شاید از روی حسن نیت و خیرخواهی بوده و شاید هم صحبت‌های دوستان از روی ناآگاهی بوده است. به هر ترتیب این عزیزان نیز بخشی از مجموعه ما هستند که نقدهایی را به عملکرد خانه موسیقی وارد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه مفهوم تمدن همین بحث کردن‌ها است، گفت: من به کانون‌های مختلف هم گفته ام که گزارش و نظرات خود را به صورت مستمر به هیأت مدیره بدهند تا ما این نظرات را بررسی کنیم. بدانید که تمام دلخوشی ما در هیأت مدیره خانه موسیقی شما عزیزان هستید. «مصطفی کمال پورتراب» پیشکسوت و مدرس صاحبنام موسیقی نیز در این نشست، تصریح کرد: در این مدت چند نفر در عملکرد خانه موسیقی صحبت هایی کرده‌اند که من از همه آنها خواهش می‌کنم اگر نقدی دارند بیایند و در همین خانه موسیقی انتقادات خود را مطرح کنند. باور کنید که حیف است موسیقیدانان اینچنین پشت سر هم حرف بزنند. من از عزیزان منتقد می‌خواهم بیایند و پیشنهادهای خود را ارائه دهند و مطمئن باشند اینجا حرف‌های منطقی را همه می‌پذیرند. «عبدالحسین مختاباد» عضو شورای شهر تهران در پاسخ به برخی منتقدان تأکید کرد: کمک‌های مالی شهرداری تهران به خانه موسیقی کاملاً شفاف و نظارت شده است.
وی افزود: چندی پیش مطلع شدم که عده‌ای از منتقدان می‌خواهند نشست نقد عملکرد خانه موسیقی را در یک فرهنگسرا برگزار کنند ولی بعداً اعلام کردند تحت فشار خانه موسیقی کنسل شده است. این موضوع را از آقای صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی جویا شدم که آنها گفتند خواستار حضور نمایندگانشان در این جلسه شده‌اند. وی با تأکید بر اینکه خانه موسیقی باید آغوش خود را روی نقد باز کند، بیان کرد: منتقدان صحبت هایی درباره بودجه خانه موسیقی مطرح کرده بودند که درباره آن بخشی که مربوط به شهرداری است لازم است توضیح دهم آن مبلغی که از سوی شهرداری به خانه‌های موسیقی، تئاتر و سینما داده می‌شود کاملاً شفاف و نظارت شده است. درباره خرید این ساختمان که خانه موسیقی در آن مستقر شده نیز شائبه‌هایی مطرح شده بود که آن‌هم رقمش کاملاً مشخص است و از سوی شهرداری پرداخت شده است. نشست ماهانه خانه موسیقی در حالی عصر ۲۸ خرداد در محل این نهاد هنری برگزار شد که «حمیدرضا نوربخش» مدیرعامل خانه موسیقی در سخنانی تأکید کرد که اعضای این نهاد موسیقایی بیش از همیشه به اتحاد نیاز دارند.
وی با تشکر از حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به دلیل صحبت‌های اخیرش درباره موسیقی بیان کرد: در مقطعی هستیم که فشارها بر موسیقی و موسیقیدانان افزونی گرفته و در چنین شرایطی بالاترین مقام اجرایی کشور در صحبت هایش به این موضوع اشاره می‌کند و شجاعانه از موسیقی دفاع می‌کند. من به نمایندگی از اعضای خانه موسیقی از وی تشکر می‌کنم.
نوربخش خطاب به روحانی تأکید کرد: آقای رئیس جمهور! جامعه موسیقی به همت و تدبیر شما دل بسته است و امیدواریم با کمک دولت بتوانیم برخی موانع را برداریم. واقعیت این است که فشارها به عرصه موسیقی نسبت به دولت قبل بیشتر شده و این مسائل ما را آزرده کرده است. این اندازه لغو کنسرت‌ها و حریم شکنی از اهل هنر نشان از یک برنامه‌ریزی مشخص دارد. مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به انتقادهایی که اخیراً به این نهاد صنفی می‌شود، عنوان کرد: ما به تازگی با بی‌مهری هایی مواجه شده‌ایم که بسیار دل آزرده‌مان کرده‌اند. من می‌خواستم در این جلسه حرف هایی بزنم ولی حضور این بزرگان و همدلی آنها باعث شد از بیان آنها منصرف شوم. از آقای مختاباد که نکاتی را درباره مسائل مالی شفاف‌سازی کردند، تشکر می‌کنم.
این خواننده موسیقی سنتی ایرانی با اشاره به اینکه نقد و نقادی کار مثبتی است، بیان کرد: ما از نقد سازنده، مشفقانه و اصولی استقبال می‌کنیم ولی نقد با هتک حرمت، افترا و تهمت زدن و دروغگویی فرق دارد. اهالی موسیقی باید بدانند که ما همه سوار یک کشتی هستیم و اگر دچار حادثه شویم همه با هم غرق‌می‌شویم. فهم این موضوع سخت نیست که بزرگان و موسفیدانی که در خانه موسیقی فعالیت دارند دنبال نام و نان نیستند بلکه به عشق موسیقی و اهالی آن اینجا حضور دارند. نوربخش تأکید کرد: این منتقدان دائماً اشاره می‌کنند که چرا این افراد سال هاست در خانه موسیقی حضور دارند. من باید بگویم اینها شناسنامه موسیقی ایران هستند. چرا باید بگوییم اینها چرا نمی‌روند. اینها بروند که شما هم رفته اید. این به معنای نادیده گرفتن جوانان و استعدادهای جدید نیست بلکه احترام به بزرگان و استفاده از تجربیات آنها است.

 

منبع: تی نیوز