ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

تنها برنامه‌ی موسیقی تلویزیون تعطیل شد

 

 

چند ماه قبل در تجمعی اهالی موسیقی در اعتراض به لغوِ کنسرت «علیرضا قربانی» در شهرستان «چناران» این مساله بیان شد که فشاری که هم‌اکنون به اهالی موسیقی وارد می‌آید، در تمامِ سال‌های بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

 

این مساله را این روزها با لغوِ متعدد کنسرت‌های موسیقی می‌توان مشاهده کرد، به خصوص اینکه به تازگی صدا و سیما نیز بر دامنه‌ی این فشارها افزوده و برنامه‌‌ی «دستان» که می‌توان آن را تنها برنامه‌ی موسیقایی تلویزیون دانست، حدود یک ماه است که پخش نمی‌شود و در این باره هیچ توضیحی هم به تهیه‌کنندگان این برنامه داده نشده است، جز اینکه مدیران شبکه‌ی آموزش تغییر کرده‌اند و گفته‌اند که این برنامه رویکرد آموزشی ندارد.

به گزارش «موسیقی ما»، این در حالی است که مدتی است در برنامه‌ی «دستان»، علی جهاندار -خواننده- درباره‌ی ردیفِ آوازی آموزش می‌داد، اما مدیران شبکه‌ی آموزش به این مساله اشاره داشته‌اند که آموزش موسیقی به صلاح نیست. «عباس سجادی» -مجری و کارشناس این برنامه- فعلا می‌گوید تا مشخص شدنِ شرایط صحبتی نخواهد کرد؛ اما در حالی که خبر تعطیلی قطعی این برنامه، اعلام نشده است، هفته‌هاست که این برنامه پخش نشده و مسوؤلانِ برنامه خود نیز تکلیفِ نهایی این مساله را نمی‌دانند.

آخرین برنامه‌ی دستان با حضور مهمان‌هایی چون حمید متبسم و استاد قنبری‌مهر ضبط شده بود. «متبسم» - آهنگساز و نوازنده- برای اولین بار بود که در یک برنامه‌ی تلویزیونی حضور داشت. در این برنامه همچنین دیدار همایون شجریان و حمید متبسم به تصویر کشیده می‌شود تا برای نخستین بار پای تصویر همایون شجریان هم به تلویزیون باز شود.نقد آلبوم «سیمرغ» و یادی از «جلال ذوالفنون» نوازنده سه تار و مولف کتاب آموزش سه تار از دیگر بخش‌های این مجله تلویزیونی بودند.  برنامه‌ی تلویزیونی دستان از دو سال پیش جمعا با حدود 100 برنامه هر جمعه ساعت 21 و تکرار آن شنبه ساعت 21 پخش می‌شد و حال باید دید که مدیران صدا و سیما چه زمانی می‌خواهند دلیل قانع‌کننده‌ای برای لغو برنامه‌هایی از این دست ارائه کنند. پیش از این نیز برخورد مشابهی با برنامه پر مخاطب رادیو هفت که مانند برنامه دستان در شبکه آموزش مخاطبان خاص خود را دارد شده بود.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در چند روز گذشته، شبکه‌ی «نسیم» برای اولین بار بخش‌هایی از کنسرت «سیمرغ» ساخته‌ی « حمید متبسم» را نشان داد و برخلاف همیشه ارکستر نیز نمایش داده شد و این بار دیگر سیاست یک بام و دو هوا در برنامه‌ی موسیقایی را نشان می‌دهد.

منبع: موسیقی ما