ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

سریر: منتقدان خانه موسیقی حسن نیت دارند/ مختاباد: خانه موسیقی باید حساب و کتاب پس بدهد

 

رییس هیات مدیره خانه موسیقی گفت: در هفته‌های اخیر بحث‌ها و نقدهایی مطرح شد؛ منتقدان با حسن نیّت نقدها را مطرح می‌کنند و من معتقدم آن‌ها هم بخشی از بدنه موسیقی هستند و باید به آنها نیز توجه شود.

 

به گزار ش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، نشست ماهانه خانه موسیقی با حضور برخی از اعضا و مسئولین این نهاد صنفی در ساختمان شماره یک خانه موسیقی برگزار شد.

محمد سریر رئیس هیأت‌مدیره خانه موسیقی در ابتدای این نشست گفت: در هفته‌های اخیر بحث‌ها و نقدهایی مطرح شد که بنده شخصاً نمی‌توانم جز حسن نیّت دوستان نظری درباره آن بدهم. آنها با حسن نیّت نقدها را مطرح می‌کنند و من معتقدم منتقدان هم بخشی از بدنه موسیقی هستند و باید به آنها نیز توجه شود.

وی افزود: من درمورد موضوعات و انتقادهایی که مطرح شده خواستم که گزارشی درباره این ابهامات آماده شود. به هر صورت لازم است که این دوستان منتقد که جز بدنه خانه موسیقی بوده‌اند توجه شود و به سؤالات آنها پاسخ داده شود.

مصطفی کمال پورتراب نیز در ادامه این نشست گفت: اگر کسانی انتقادی به عملکرد خانه موسیقی دارند بیایند و این انتقادات را در همین جا مطرح کنند. حیف است که یک موسیقی‌دان پشت سر یک موسیقی‌دان دیگری صحبت کند. باید بیایند سوالات را در همین جا مطرح کنند و پاسخ بگیرند و اگر هم راه حل مؤثری برای پیشبرد اهداف خانه موسیقی دارند مطرح کنند.

وی افزود: کسانی که پشت سر خانه موسیقی حرف می‌زنند باید بیایند و رودررو صحبت کنند. افرادی هم که هم‌اکنون خانه موسیقی را اداره می‌کنند حرف منطقی را قبول می‌کنند.

عبدالحسین مختاباد نیز در این نشست گفت: نهاد موسیقی با همه نقطه ضعف‌ها و نقطه قوّت‌هایی که دارد نهادی نوپاست. روزی که جلسه نقد ارسباران کنسل شد، من با آقای نوربخش تماس گرفتم و از ایشان توضیح خواستم. به هر صورت خانه موسیقی باید گوشی پذیرا داشته باشد.

عضو شورای شهر تهران درخصوص بودجه خانه موسیقی نیز گفت: بودجه‌هایی که سازمان برای نهادهای صنفی در نظر می‌گیرد، کاملاً حساب‌شده و مشخص است. هیچکدام از اعضای خانه موسیقی دخیل در مسائل مالی نیستند. خانه موسیقی هم باید گزارش‌هایی را در این خصوص بدهد تا ابهامات برطرف شود.

این خواننده موسیقی سنتی ادامه داد: خانه موسیقی باید حساب و کتاب پس بدهد. ما قطعاً تلاش می‌کنیم که در آینده بودجه‌ای بیشتر و در شأن خانه موسیقی را به این نهاد اختصاص دهیم.

خانه موسیقی 15 سال عمر دارد و ما از یک نوجوان 15 ساله نباید انتظار یک فرد 40 ساله را داشته باشیم.

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز در این مراسم گفت: این جلسه در مقطع تاریخی خاصی برگزار می‌شود و این حضور هنرمندان موسیقی مهم‌ترین پیامش این است که ما بیشتر از هر زمان دیگری به حضور و همدلی نیاز داریم.

وی افزود: من در اینجا می‌خواهم از رئیس جمهور محترم تشکر کنم. وقتی فشار بر موسیقی و موسیقی‌دان‌ها افزونی می‌گیرد، بالاترین مقام اجرایی کشور وارد صحنه می‌شود و شجاعانه از حریم موسیقی دفاع می‌کند. من از طرف شما و همه هنرمندان موسیقی از ایشان تشکر می‌کنم.

جامعه موسیقی به تدبیر شما دل بسته‌اند و امیدواریم با کمک دولت بتوانیم کارها را راحت‌تر پیش ببریم. به هر روی ما شاهد فشارهایی هستیم که در دولت قبل هم بر موسیقی نبوده است. این اندازه لغو کنسرت و این اندازه حریم‌شکنی اهل هنر حکایت از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده‌ای دارد.

مدیرعامل خانه موسیقی ادامه داد:‌ متأسفانه امروز اتفاقاتی افتاده که من را دل‌آزرده و دلشکسته کرده است. همه ما باید بدانیم کجا قرار گرفته‌ایم و در چه زمان و مقطع تاریخی قرار داریم و به کدام سمت حرکت می‌کنیم. در زمانی که خانه موسیقی در مرکز توجه مردم، هنرمندان و مسئولین قرار گرفته است و برنامه‌های خانه موسیقی درحال به بار نشستن است، دقیقاً در همین زمان عده‌ای با برنامه‌ریزی در مقابل این نهاد قد علم می‌کنند.

این خواننده موسیقی سنتی ادامه داد: نقد چیز خوبی است و هر انسان عاقلی از نقد سازنده دیگران استفاده می‌کند، اما نقد تفاوت دارد با هتک حرمت، انگ، افترا و دروغ گفتن. همه ما سوار یک کشتی هستیم و اگر این کشتی غرق شود همه ما در آب فرو می‌رویم. فهمیدن این موضوع کار سختی نیست.

خواننده گروه «قمر» تصریح کرد: هنرمندانی که در اینجا هستند نه به دنبال نان هستند و نه به دنبال نام. اینها شناسنامه‌های هنری این مملکت‌اند. بنابراین ما باید در سایه لطف آنها بیارامیم. ما نباید کسانی را که پیشکسوت هستند را برنجانیم و بگوییم که اینها چرا نمی‌روند. اشتباه نکنید، نمی‌خواهیم پتانسیل جوانان را نادیده بگیریم. حرف ما این نبود. جوانان و پیشکسوتان باید در کنار هم باشند.

نوربخش خاطرنشان کرد: بعضی از کسانی که پشت ماجرا هستند، دلشان به حال خانه موسیقی نسوخته است. ما امیدوارم در همین جا بتوانیم مسائل‌مان را حل‌وفصل کنیم.

 

منبع:خبرگزاری فارس