ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

آثار بزرگان موسيقي نواحي گردآوري شد

 

يک پژوهشگر ايراني بخشي از موسيقي نواحي کشورمان از شمال تا جنوب را گردآوري کردتا در قالب آلبوم هاي صوتي و تصويري منتشر شود.پيمان بزرگ نيا آهنگساز و پژوهشگر موسيقي در گفت وگو با مهر به تدوين آلبومي درباره موسيقي نواحي کشورمان اشاره کرد و گفت: آن چه قرار است در اين آلبوم براي مخاطبان موسيقي ارائه شود منتخبي از آثار بزرگان موسيقي نواحي شمال تا جنوب کشور است که با در نظر گرفتن اشتراکات فرهنگي و هنري اقوام و موسيقي هاي آنها انتخاب شده است. وي ادامه داد: در اين آلبوم تمام تلاش خود را انجام داده ايم که با استفاده از ترانه هاي بومي و مقامي شمال و جنوب کشور به مرزهاي فرهنگي نزديک شويم؛ مرزهايي که تشابهات موسيقايي زيادي با يکديگر دارندو از اين درگيري فرهنگي مي توان کارهايي متفاوت توليد کرد.

 

بزرگ نيا با معرفي هنرمنداني که قرار است در اين آلبوم با وي همراه باشند، توضيح داد: ايرج رحمانپور از منطقه لرستان، کوروش اسدپور از منطقه بختياري، تواب ساداتي از منطقه ترکمن، ابراهيم عالمي از موسيقي مازندران، محمود فرضي نژاد از موسيقي گيلان، خالو قنبر راستگو از موسيقي هرمزگان، چنگيز مهدي پور از موسيقي آذربايجان، صلاح الدين خضري از موسيقي کردستان، عادل نادري از موسيقي منطقه شاهو و فرهنگ دوراني از جمله هنرمنداني هستند که قرار است با آنها در توليد اين آلبوم همکاري داشته باشيم. البته تعدادي از بزرگان موسيقي نواحي هم هستند که هنوز با آنها به توافق کامل نرسيده ايم. وي بيان کرد: هنرمنداني که براي توليد اين آلبوم انتخاب شده اند از جمله افرادي هستند که علاوه بر نوازندگي و خوانندگي، پژوهشگر و محقق فرهنگ موسيقايي منطقه خودشان نيز هستند.

همچنين قصد داريم در صورت فراهم شدن امکانات، آلبوم تصويري هم در کنار اين اثر صوتي داشته باشيم که به نوعي نمايشي محدود از حرکات آييني هر منطقه است.

اين پژوهشگر موسيقي نواحي با انتقاد از کم توجهي مسئولان در حوزه موسيقي نواحي تصريح کرد: متاسفانه تا به امروز غير از حمايت هاي معنوي بزرگاني چون استاد محمدرضا درويشي، هيچ مجموعه يا نهاد دولتي از اين پروژه سنگين حمايت نکرد.

 

منبع:روزنامه صبح ایران خراسان