ورود کاربران

ورود به شبکه اجتماعی

ورود به انجمن

حضور محمد جواد ظریف در شب هوشنگ كامكار

حمید جان بزرگیارکستر سمفونیک «البرز» به رهبری سهراب کاشف در اولین برنامه «شب آهنگسازان ایرانی» یاد و خاطره دلاورمردان هشت سال دفاع مقدس را در حضور وزیر امور خارجه گرامی داشت.

 

در این کنسرت که شنبه شب دوم خرداد ماه در مرکز همایش های برج میلاد با حضور تعداد زیادی از تماشاگران، هنرمندان، وزیر امور خارجه کشورمان و معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رهبری ارکستر سهراب کاشف با حمایت بخش خصوصی برگزار شد، مجموعه ارکستر البرز در قالب برنامه «شب آهنگسازان ایرانی» ضمن اجرای چند قطعه کلاسیک در بخش اول، قطعاتی ساخته شده توسط هوشنگ کامکار آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی را با مضامین حماسی اجرا کردند.

«اور تور کارمن» ساخته ژرژ بیزه، «شبی بر فراز کوه سنگی» ساخته مودست پتروویچ موسورگسکی، «فنلاند» ساخته ژان سیبلیوس و آریو کنسرتینو برای سنتور ساخته هوشنگ کامکار قطعاتی بودند که در بخش اول کنسرت اجرا شدند.

در بخش دوم نیز قطعات «کجایید ای شهیدان خدایی» به خوانندگی بیژن کامکار، «انفال»، «پوئم سمفونی خرمشهر » و «در گلستانه» برای مخاطبان اجرا شد.

حضور ظریف همه چیز را عوض کرد

قبل از شروع برنامه اصلی که به تهیه کنندگی سید محمد حسین مقدس تفرشی برگزار شد کلیپی از هوشنگ کامکار پیرامون این کنسرت موسیقایی پخش شد.

قبل از پخش این فیلم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به همراه علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد سالن اجرا شدند. حضور وزیر امور خارجه کشورمان به قدری با استقبال مخاطبان مواجه شد که آنها تا دقایقی با سر دادن شعار «ظریف دوستت داریم» کاملا از حال و هوای برنامه بیرون آمده بودند.

هوشنگ کامکار در بخش هایی از این کلیپ ضمن تقدیر از برگزارکنندگان مجموعه برنامه های «شب آهنگسازان ایرانی» گفت: چنین فعالیت هایی بسیار ارزشمند است و می تواند به عنوان یک یادگاری برای هنرمندان موسیقی این سرزمین باقی بماند.

وی در این فیلم بعد از شرح حالی از فعالیت های خود در عرصه موسیقی به قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» نیز اشاره کرد و توضیح داد: قطعه شهیدان خدایی را با پول کادوی عروسی خودم ضبط کردم و هیچ کس در این زمینه به من کمک نکرد. ضمن اینکه برای ساخت قطعه «انفال» نزدیک به چهل میلیون تومان پول هزینه کردم و هیچ نهادی هم به من این کارها را سفارش نداد. من این قطعات را برای دل خودم نوشتم.

سمفونی خرمشهر را برای دل خودم نوشتم

این آهنگساز در بخش دیگری از کلیپ هم به ماجرای ساخت «پوئم سمفونی خرمشهر» تصریح کرد: اینکه چگونه مردم کشور ما در آن سال های جنگ دست خالی در کوچه های خرمشهر مبارزه کردند و کوچه به کوچه فتوحات این شهر را رقم زدند برای من موضوعی ارزشمند بود و دوست داشتم به سهم خودم کاری موسیقایی را انجام دهم به همین دلیل «پوئم سمفونی خرمشهر» را ساختم که برای من خاطرات شیرینی دارد.

کامکار در بخش پایانی صحبت های خود در این فیلم چند دقیقه ای گفت: امشب شب بسیار فراموش نشدنی برای من است به همین جهت دوست دارم این اجرا را با تمام وجود به استادی که باعث پیشرفت من در موسیقی شد تقدیم کنم. اجرای امشب را با افتخار به حسین دهلوی تقدیم می کنم که نکات بسیار زیادی را در موسیقی به من آموخت.

یکی از نکات قابل توجه بخش اول کنسرت به آریو کنسرتینو برای سنتور ساخته هوشنگ کامکار اختصاص داشت که در این بخش همانطور که در نشست خبری توضیح داده شده بود، سیاوش کامکار فرزند پشنگ کامکار سولیست سنتور بود که در این قطعه به عنوان نوازنده حضور داشت.

البته حرکات اردوان کامکار عموی سیاوش حین اجرای برادر زاده اش برای مخاطبان جالب توجه بود. وی بعد از پایان اجرای این قطعه در اقدامی غیر متعارف با قدم هایی تند روی صحنه رفت و ضمن در آغوش گرفتن سیاوش کامکار دسته گلی را به او هدیه کرد.

سهراب کاشف رهبر ارکستر «البرز» هم بعد از پایان بخش دوم ضمن تقدیر از حضور وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امروز هنرمندان بسیار بزرگی در این اجرا حضور دارند که اگر بخواهم نام آنها را ببرم پانزده دقیقه طول می کشد اما لازم می دانم در ابتدا از هوشنگ کامکار که این قطعات را در اختیار ما قرار داد تشکر کنم که واقعا برایم ارزشمند است. دوم اینکه لازم است از آقای ظریف هم تشکر کنم و بگویم «آقای ظریف نیازی نیست بگم که شما چقدر باعث افتخار هستید.»

کاشف در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: یک چیزی است که اگر امشب به شما نگویم خوب نمی خوابم. شما نمی دانید که برای جمع کردن چنین ارکستری چقدر پشتیبانی لازم است و من همین جا از همه کسانی که کمک کردند این کنسرت برگزار شود بی نهایت سپاسگزاری می کنم. اما به نظر من کار ارزشمند و واقعی کنسرت امشب را نوازندگان ارکستر انجام دادند؛ نوازندگانی برای من مانند برادر بزرگتر و پدر هستند و برای من یک شب رویایی را رقم زدند. چیزی که برای من ویژه است تعداد پیشکسوتانی هستند که در این کنسرت حضور دارند و این باعث افتخار من است که هم ارسلان کامکار و هم همایون رحیمیان هر دو امشب به عنوان کنسرت مایستر حضور دارند.

هوشنگ کامکار هم که با دعوت سهراب کاشف روی صحنه اجرا حضور پیدا کرده بود، با تقدیر از حضور هنرمندان و وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امشب شب بسیار به یاد ماندنی برای من است و نمی دانم آیا چنین شبی دوباره برایم پیش خواهد آمد یا نه؟ اما باید به این نکته اشاره کنم که حقیقتا و بدون تعارف هیچوقت چنین اجرای خوبی را غیر از اجراهای آقای حشمت سنجری به این کیفیت ندیده بودم و بسیار خوشحالم که در این کنسرت حضور داشتم.

احمد پژمان، لوریس چکناوریان، داود گنجه ای، کامبیز روشن روان، محمد سریر، حمیدرضا نوربخش، پیروز ارجمند، اردشیر کامکار، پشنگ کامکار و تعدادی دیگر از هنرمندان از جمله مهمانان ویژه کنسرت ارکستر البرز بودند.

 

منبع:رادیو پارسی